Bezpieczeństwo ruchu drogowego w polskich i szwedzkich miastach

opublikowano: 2018-11-27 08:49, katarzyna.krakowiak

Polskie i szwedzkie doświadczenia w zakresie działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym były tematem seminarium, które odbyło się 22 listopada w Warszawie z inicjatywy Ambasady Szwecji.

źródło: m.st. Warszawa fot. źródło: m.st. Warszawa

Ze strony gospodarza swoje wystąpienia zaprezentowali m.in.: Kenneth Svensson – ekspert ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego, przedstawiciel Szwedzkiego Krajowego Zarządu Dróg i Transportu Trafikverket oraz Tania Dukic Vilstrand – kierownik Wydziału Badań Zachowań Użytkowników Dróg Instytutu Badań nad Pojazdami i Bezpieczeństwem Ruchu Drogowego SAFER przy Politechnice Chalmers w Göteborgu.
Częścią seminarium była również dyskusja panelowa na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego w miastach, w której oprócz ekspertów ze Szwecji wzięli udział: Michał Domaradzki – p.o. Dyrektora Biura Polityki Mobilności Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, Konrad Romik – Sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Marek Gawroński – Wiceprezes ds. Relacji Publicznych i Rządowych Volvo Polska.
Szwedzkie doświadczenia w zakresie kształtowania polityk transportowych i miejskich, w zestawieniu z dynamicznym rozwojem branży motoryzacyjnej, przyczyniły się do ukształtowania wizerunku Szwecji jako kraju szczególnie zaangażowanego w kwestie bezpieczeństwa ruchu drogowego. W 2017 roku to właśnie Szwecja odnotowała najmniej wypadków i ofiar śmiertelnych spośród wszystkich państw Unii Europejskiej.
Prezentacja rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego sprawdzonych na gruncie szwedzkim odbywa się w Polsce po raz kolejny, w oparciu o podpisaną w 2015 roku przez oba kraje deklarację o współpracy w dziedzinie innowacyjności.