Motocykle na buspasach – podsumowanie sezonu

opublikowano: 2018-12-20 10:40, katarzyna.krakowiak

18 grudnia w siedzibie Biura Polityki Mobilności i Transportu odbyło się spotkanie podsumowujące pierwszy sezon obecności motocykli na warszawskich buspasach.

źródło: UM Warszawa fot. źródło: UM Warszawa

W spotkaniu, oprócz Dyrektora Biura i przedstawicieli wydziałów: Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Transportu oraz Stałej Organizacji Ruchu, wzięli również udział:

• Wicedyrektor Zarządu Transportu Miejskiego Andrzej Franków,
  • Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji mł. insp. Krzysztof Bujnowski,
  • Radny Dzielnicy Warszawa Ursynów Paweł Lenarczyk,
  • Prezes Fundacji Jednym Śladem Krzysztof Rzepecki,

oraz przedstawiciele środowiska motocyklistów.

Na podstawie przedstawionych przez policję statystyk oraz opinii zebranych od kierowców autobusów pozytywnie oceniono pierwszy sezon obecności motocykli na dwóch warszawskich buspasach.

Od 1 maja 2018 r. motocykle mogą poruszać się po buspasach na Transie Łazienkowskiej i ulicy Radzymińskiej. O taką możliwość od dawna upominało się środowisko motocyklistów. Przed podjęciem decyzji o wprowadzeniu nowej organizacji ruchu miasto przeprowadziło szereg badań i konsultacji, zasięgnęło również opinii od zarządców dróg i policji w miastach, w których takie rozwiązanie już funkcjonuje (Łódź, Bydgoszcz, Kraków, Gdańsk). W Warszawie dwa buspasy, na których dopuszczono ruch motocyklowy zostały objęte szczególnym nadzorem Komendy Stołecznej Policji. Przez pół roku nie odnotowano na nich żadnego wypadku z winy motocyklisty.

Zgodnie ze wcześniejszymi ustaleniami, w 2019 roku w dalszym ciągu będzie monitorowane wykorzystanie pasów autobusowych przez motocyklistów. Po zakończeniu sezonu zostanie dokonana końcowa ocena zasadności utrzymania wprowadzonej organizacji ruchu. Zadecyduje ona o ewentualnym rozszerzeniu uprawnień motocyklistów o kolejne buspasy

Planowane są również kolejne kampanie profilaktyczne na rzecz bezpieczeństwa motocyklistów.