Szybko albo bezpiecznie. Po której stronie jesteś?

opublikowano: 2019-02-21 12:32, katarzyna.krakowiak

„Jeżdżę szybko ale bezpiecznie” – powtarzają kierowcy, którzy przez swoją brawurę i brak wyobraźni stwarzają zagrożenie dla siebie i innych. Zaskakiwani przez niesprzyjające warunki pogodowe, zachowania innych uczestników ruchu czy nawet zwykłe prawa fizyki, z powodu prędkości nie są w stanie zapanować nad pojazdem i uniknąć zderzenia z innym pojazdem, pieszym czy elementem miejskiej infrastruktury.

źródło: UM Warszawa

Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu od lat pozostaje jedną z najczęstszych przyczyn wypadków w Warszawie. Kierowcy nagminnie przekraczają prędkość dozwoloną w terenie zabudowanym. Wyniki badań w tym zakresie nie pozostawiają złudzeń – jeździmy za szybko, ignorujemy znaki, progi zwalniające, niechętnie zdejmujemy nogę z gazu nawet zbliżając się do przejścia dla pieszych.

Najnowsza kampania Urzędu Miasta st. Warszawy, która w poniedziałek pojawiła się na stołecznych autobusach, uświadamia kierowcom, że „szybko” i „bezpiecznie” to pojęcia, które w odniesieniu do prowadzenia pojazdu w mieście wykluczają się wzajemnie. Siedząc za kierownicą sami decydujemy czy chcemy jechać bezpiecznie (i jednocześnie zgodnie z przepisami) czy wolimy ryzykowną prędkość. Czy chęć szybszego dotarcia do celu warta jest ryzyka, że być może nigdy do niego nie dotrzemy?