Dzień Grzeczności za Kierownicą

opublikowano: 2018-04-05 11:22, katarzyna.krakowiak

5 kwietnia to Dzień Grzeczności za Kierownicą. Ten dzień, będący zarazem swoistą akcją społeczną został wiele lat temu wymyślony we Francji. Z czasem przekształcił się tam w Tydzień Kurtuazji na Ulicach.

Dzień Grzeczności za Kierownicą

W Warszawie, tak jak w innych dużych miastach, jazda samochodem bywa stresującym doświadczeniem, przede wszystkim ze względu na duży ruch. Chociaż krąży mit o tym, że warszawscy kierowcy jeżdżą ryzykownie, ze statystyk wynika, że stołeczne drogi są coraz bezpieczniejsze – liczba wypadków i ofiar systematycznie spada – co roku o kilka-kilkanaście procent. Warszawa wyróżnia się na tle Mazowsza i całego kraju wyjątkowo niskim wskaźnikiem liczby wypadków i ofiar na 1 mln mieszkańców. Także na tle całej Unii Europejskiej stolica wypada bardzo dobrze – wskaźnik niemal 2-krotnie niższy niż unijna średnia.

Jazda zgodnie z przepisami oraz uprzejmość w stosunku do innych uczestników ruchu drogowego nie wykluczają się wzajemnie – wprost przeciwnie – pozwalają na bezkonfliktowe rozwiązywanie trudnych sytuacji na drodze. Infrastruktura miejska staje się coraz bardziej przyjazna dla wszystkich użytkowników – kierowców samochodów, pieszych i rowerzystów aktywne przejścia dla pieszych, drogi rowerowe, doświetlanie skrzyżowań mają służyć poprawie bezpieczeństwa i komfortu poruszania się po Warszawie. Żadne rozwiązania nie zastąpią jednak zdrowego rozsądku i empatii wobec innych użytkowników drogi - każdy kierowca bywa również pieszym, a często także rowerzystą czy motocyklistą.

Wśród zaobserwowanych problemów ciągle dominuje nieustępowanie pierwszeństwa, nieużywanie kierunkowskazów podczas skrętu, ograniczanie widoczności przez nieprawidłowe parkowanie czy zajmowanie miejsc zarezerwowanych dla osób niepełnosprawnych. Wszystkie te zachowania są nie tylko łamaniem przepisów, ale przede wszystkim utrudniają życie innym, generują niepotrzebny stres, a często wręcz zagrażają bezpieczeństwu.

Pamiętając o uprzejmości za kierownicą, pamiętajmy również o tym, że pozostawienie samochodu poza centrum miasta i poruszanie się np. komunikacją miejską a na krótszych dystansach pieszo niejednokrotnie pozwoli nam oszczędzić czas i nerwy.