Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu już za nami!

opublikowano: 2019-09-24 11:47, a.jankowska

Jak co roku, w trzecim tygodniu września obchodziliśmy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT) – kampanię zainicjowaną w 2002 r. przez Komisję Europejską.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu już za nami!

W Warszawie inauguracja ETZT miała miejsce już w niedzielę 15 września na terenie Węzła Komunikacyjnego Młociny, gdzie rozpoczęła się gra miejska, której hasłem przewodnim było „Chodź z nami” i trwała przez cały tydzień.

Wzorem roku ubiegłego, obchody ETZT w Warszawie zostały uświetnione konferencją Mobilna Warszawa, Zrównoważony Transport, która odbyła się 16 września w Pałacu Kultury i Nauki.

Swoje prelekcje wygłosili przedstawiciele miast Łodzi, Sopotu, Krakowa i Warszawy, jak również organizacji pozarządowych. Konferencja była doskonałą okazją do prezentacji działań, postulatów, wymiany doświadczeń oraz podsumowania przedsięwzięć podejmowanych przez miasta na rzecz promowania ekologicznych form mobilności, w szczególności takich jak: środki transportu zbiorowego, rower czy ruch pieszy.

Ponadto, po raz pierwszy z okazji ETZT, w dniach 16-20 września Miejski Serwis Rowerowy (MSR) świadczył nieodpłatne usługi na rzecz uczniów 5 wybranych szkół podstawowych na Białołęce, Ursynowie i w Ursusie. Serwis został zorganizowany na terenie szkół, których uczniowie wykazują duże zainteresowanie podróżami rowerem. Każdego dnia MSR odwiedził inną placówkę oświatową i obsłużył w sumie ponad 170 użytkowników. Oprócz usług serwisowych, porad i instrukcji w zakresie utrzymania roweru, uczniowie otrzymali także rowerowe materiały promocyjne.

Następnie, dla najmłodszych klas szkół podstawowych Zarząd Transportu Miejskiego wspólnie z Zarządem Oczyszczania Miasta 17 września na Parkingu P+R przy ulicy Połczyńskiej 8 na Bemowie zorganizowali warsztaty edukacyjne „Ekologiczna i czysta Warszawa”. Dzień później w Miasteczku Ruchu Drogowego wspólnie ze strażnikami miejskimi dzieci uczyły się, jak bezpiecznie zachowywać się w komunikacji miejskiej i ruchu ulicznym.

W sobotę, 21 września w zajezdni Ostrobramska odbyły się Dni Transportu Publicznego, a w niedzielę, 22 września, w „Dniu bez samochodu” podróże komunikacją publiczną były bezpłatne. Ponadto, w niedzielę 22 września, mieszkańcy po raz pierwszy mieli okazję zwiedzić budowę stacji II linii metra, która powstaje u zbiegu ulic Płockiej i Wolskiej. Wydarzenia te były zwieńczeniem warszawskich obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.