Mobilna Warszawa

Mobilna Warszawa

wbr2015

opublikowano: 2016-01-20 12:20, Agnieszka Dąbrowa

Warszawskie Badanie Ruchu 2015 to kilka różnego rodzaju badań mających na celu poznanie codziennych zachowań pasażerów komunikacji publicznej, użytkowników samochodów osobowych, rowerzystów i pieszych.

wbr2015

Najistotniejszą częścią Warszawskiego Badania Ruchu 2015 (WBR2015) były badania ankietowe mieszkańców Warszawy prowadzone w losowo wybranych gospodarstwach domowych. Respondenci odpowiadali na pytania m.in. o liczbę podróży w ciągu doby, cel podróży, powód podróży, czas trwania, sposób podróżowania. Drugą częścią WBR był pomiar ruchu drogowego czyli liczby poruszających się pojazdów. I trzecim, uzupełniającym badaniem jest ankieta w internecie. Na podstawie zebranych danych zbudowany zostanie tzw. komputerowy model ruchu dla obszaru całej aglomeracji warszawskiej. Taki model pozwala na przygotowywanie różnego rodzaju analiz i prognoz ruchu w opracowaniach, planach i projektach dotyczących rozwoju systemu komunikacyjnego w mieście. Za pomocą modelu można np. sprawdzić jak będą wykorzystywane planowane drogi lub linie tramwajowe, jakie ich trasy będą najlepsze, jak dana inwestycja wpłynie na czasy podróżowania, ruch na innych ulicach i liczbę pasażerów w innych środkach komunikacji. Model pokazuje też gdzie pojadą kierowcy po zamknięciu jakiejś drogi na czas remontu i którędy można poprowadzić objazdy. Pozwala także na ocenę efektywności inwestycji komunikacyjnych. Po raz pierwszy przygotowany będzie także model ruchu rowerowego.

Pełny raport z WBR 2015 zawierający zestawienia opisujące zachowania komunikacyjne mieszkańców Warszawy (m.in. liczb podróży wykonywanych w ciągu doby w określonych celach, wykorzystywanych środków transportu i czasów podróży) oraz wielkości ruchu i liczby pasażerów komunikacji zbiorowej dostępnmy jest tutaj: <<WYNIKI>>. Model ruchu będzie gotowy do końca maja 2016 r. Poniżej przedstawiamy wyniki przeprowadzonych badań w formie animacji.

Warszawskie Badanie Ruchu 2015 wykona wybrane w przetargu konsorcjum, którego liderem jest instytut badawczy PBS, w skład którego wchodzą ponadto Politechniki Warszawska i Krakowska.

Pliki do pobrania

 1. 1.
  Film - wyniki WBR2015
  (plik: vis720p_fast.avi, rozmiar pliku: 46845.07 KB)
  Pobierz
 2. 2.
  Synteza PL
  (plik: WBR 2015 SYNTEZA.pdf, rozmiar pliku: 2206.83 KB)
  Pobierz
 3. 3.
  Synthesis EN
  (plik: WBR 2015 SYNTHESIS_FIN_EN.pdf, rozmiar pliku: 2209.48 KB)
  Pobierz