null

Poprawiamy dostępność

Drukuj otwiera się w nowej karcie

<p><strong>Przestrzeń miejska powinna być komfortowa i dostępna dla wszystkich. Dlatego w 2020 r. roku Zarząd Dróg Miejskich zlikwidował bariery architektoniczne w blisko 100 lokalizacjach. Urzędy Dzielnic, wykorzystując środki pozyskane z Biura Infrastruktury, wyremontowały przeszło 60 kolejnych miejsc. Dostępność warszawskiej infrastruktury poprawialiśmy nie tylko realizując drobne inwestycje, ale też podczas kompleksowych remontów.</strong></p>

Przestrzeń miejska powinna być komfortowa i dostępna dla wszystkich. Dlatego w 2020 r. roku Zarząd Dróg Miejskich zlikwidował bariery architektoniczne w blisko 100 lokalizacjach. Urzędy Dzielnic, wykorzystując środki pozyskane z Biura Infrastruktury, wyremontowały przeszło 60 kolejnych miejsc. Dostępność warszawskiej infrastruktury poprawialiśmy nie tylko realizując drobne inwestycje, ale też podczas kompleksowych remontów.

Odnowa chodników, obniżanie krawężników czy montaż płyt ostrzegawczych lub pasów prowadzących to zazwyczaj niezbyt wielkie inwestycje. Są jednak istotne zwłaszcza dla lokalnej społeczności. To właśnie one niwelują bariery architektoniczne i poprawiają komfort oraz bezpieczeństwo osób starszych, a także rodziców z wózkami, rowerzystów oraz pieszych.

W 2020 r. na związane z tym prace ZDM przeznaczył  1,9 mln zł. Dzięki tej kwocie usprawniliśmy wiele przejść dla pieszych i dojść do różnych punktów w mieście.

Większy nacisk na zgłoszenia mieszkańców

W zeszłym roku położyliśmy większy nacisk na zgłoszenia mieszkańców. Prace we wskazanych przez nich miejscach rozpoczęliśmy na Białołęce, gdzie bariery architektoniczne usunęliśmy w 21 lokalizacjach, a następnie kontynuowaliśmy je na Bielanach (20 lokalizacji), we Włochach (41) i na Ursynowie (13). W każdej z tych dzielnic obniżaliśmy krawężniki, wymienialiśmy fragmenty zniszczonych chodników, montowaliśmy nowe płyty ostrzegawcze dla osób niewidomych lub niedowidzących czy niwelowaliśmy zbędne stopnie.

Kompleksowe przebudowy

Nie brakowało nieco większych inwestycji. Na Ursynowie wyremontowaliśmy schody przy wyjściu ze stacji metra Stokłosy w kierunku ul. Bacewiczówny. Na Bielanach wybudowaliśmy krótką pochylnię pozwalającą ominąć wysoki stopień przed wejściem do budynku Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Z kolei we Włochach przy okazji montażu sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu al. Krakowskiej i ul. Lipowczana dokonaliśmy szeregu poprawek pod kątem dostępności.

Bariery architektoniczne usuwaliśmy też podczas kompleksowych remontów czy przebudów dróg. Sztandarowy przykład stanowi tu modernizacja al. Jana Pawła II z rondem Czterdziestolatka. Na rondzie wytyczyliśmy dwa naziemne przejścia dla pieszych – po północnej stronie przez al. Jana Pawła II i po zachodniej przez Al. Jerozolimskie. Ważnym ułatwieniem dla pieszych staną się windy w wieżycach mostu Poniatowskiego, bo ułatwią wejście na tę przeprawę od strony Wybrzeża Kościuszkowskiego. Inwestycja, którą na podstawie koncepcji ZDM prowadzi Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych, powinna zakończyć się w sierpniu 2021 r.

Wkład Biura Infrastruktury i Urzędów Dzielnic

Również Biuro Infrastruktury od 8 lat aktywnie angażuje się w usuwanie barier architektonicznych na terenie Warszawy. Projekt realizowany jest we współpracy z twórcami Warszawskiej Mapy Barier oraz z zarządcami dróg. Dotychczas na poprawę dostępności wydano ponad 7 mln złotych. Inicjatywa ta pozwoliła zmienić na lepsze ponad 1000 miejsc w całej Warszawie.

W 2020 r. w siódmej edycji wzięły udział Wawer, Śródmieście, Ochota, Ursus, Włochy, Mokotów, Ursynów oraz Wilanów. Na poprawę funkcjonalności ulic dzielnice wydały w zeszłym roku przeszło 1,1 mln zł ze środków przyznanych przez Biuro Infrastruktury. Dzięki temu zlikwidowane zostały kolejne 63 bariery. Skupiliśmy się głównie na przebudowie przejść dla pieszych i obniżaniu wysokich krawężników. Istotnym zadaniem było też wyrównywanie z poziomem chodnika miejsc postojowych dla osób z niepełnosprawnościami, dzięki czemu łatwiej im będzie z nich korzystać.

Przetarg na kolejne usprawnienia

ZDM właśnie ogłosił przetarg na usuwanie barier architektonicznych. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, większy nacisk położymy na zgłoszenia mieszkańców.

Na oferty czekamy do 8 kwietnia. Jeżeli uda się szybko wybrać wykonawcę, prace powinny rozpocząć się jeszcze wiosną. Będą się one toczyły głównie w tych miejscach, które zostały wskazane do poprawy m.in. za pośrednictwem platformy Miejskie Centrum Kontaktu 19 115.

Usuwanie barier będzie trwało przez cały rok, nastąpi w kilku warszawskich dzielnicach. Przykładem jest wyznaczenie naziemnych przejść dla pieszych przy rondzie Dmowskiego, na którą to inwestycję niebawem powinniśmy ogłosić postępowanie przetargowe. Zebry powstaną na wysokości ulic: Widok, Poznańskiej, Nowogrodzkiej i Parkingowej. Dzięki nim piesi nie będą zmuszeni korzystać ze schodów.