null

Audyt bezpieczeństwa miejsc wypadków drogowych

Drukuj otwiera się w nowej karcie
żródło: UM Warszawa
żródło: UM Warszawa

Trwa audyt bezpieczeństwa miejsc, w których w 2017 roku doszło do wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Audytorzy ocenią, czy w tych lokalizacjach można zastosować rozwiązania, które pozwolą uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości.

W ciągu 10 lat liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w Warszawie spadła ponad dwukrotnie i nadal systematycznie spada. Mimo, że liczba 50 zabitych w 2017 roku jest najniższa w historii pomiarów, miasto podejmuje działania, by w kolejnych latach takich tragedii było jeszcze mniej.

Jednym z realizowanych właśnie przedsięwzięć jest audyt BRD miejsc, w których w 2017 roku doszło do wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Audytorzy oceniają bezpieczeństwo poszczególnych użytkowników drogi w różnych warunkach, tj. w normalnych i w złych warunkach atmosferycznych, w dzień i w ciemności. Sprawdzają także, czy zastosowane w danym miejscu oznakowanie pionowe, poziome i sygnalizacja świetlna są czytelne i jednoznaczne, czy pojazdy parkujące na wyznaczonych miejscach bądź rosnące nieopodal drzewa nie ograniczają widoczności itp.

„Pod lupę” poszły również rozwiązania dla pieszych i rowerzystów oraz oświetlenie, zwłaszcza w miejscach podwyższonego ryzyka, takich ja skrzyżowania, przejścia dla pieszych czy przystanki.

Efektem badania będzie obszerne opracowanie zawierające zestawienie zidentyfikowanych przez audytorów problemów oraz propozycje usprawnień bądź zmian, których wdrożenie poprawi bezpieczeństwo i przyczyni się do dalszego spadku liczby wypadków i liczby osób w nich poszkodowanych.

Wyniki audytu bedą znane do końca września 2018 roku.