Nowy Warszawski Raport Rowerowy 2015

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Zapraszamy do lektury szóstej edycji Warszawskiego Raportu Rowerowego, w którym podsumowujemy miniony sezon rowerowy. W Warszawie jest obecnie 457 km sieci infrastruktury rowerowej oraz ponad 7000 stojaków rowerowych w ponad 1300 lokalizacjach.

Sieć rowerowa w Warszawie

Sieć rowerową stanowi 376 km dróg dla rowerów, 56 km to ciągi pieszo-rowerowe, a 34 km stanowią pasy i kontrapasy rowerowe. Uzupełnieniem są trasy nieoznakowane znakami drogowymi (np. ścieżka reakeacyjna na terenach zalewowych na prawym brzegu Wisły) = 57 km, a także ulice na których prędkość ograniczona jest do 30 km/h - 370 km. W 2015 r. Powstało ponad 50 km nowych tras dla rowerzystów, wyremontowano siedem km tras, kolejnych 13 km jest w budowie.

Plany rozwojowe

W Raporcie przedstawiamy plany na najbliższe lata. W 2016 r. ma zostać wyremontowanych i wybudowanych 80 km tras rowerowych, z czego ponad 40 km będą stanowiły projekty z budżetu obywatelskiego. Nowe ścieżki powstaną m.in. wzdłuż ul. Połczyńskiej, Wolskiej i Kasprzaka (łącznie 5,3 km), ul. Żwirki i Wigury (4,2 km) i ul. Jagiellońskiej (2,5 km). Remont przejdą trasy na al. Komisji Edukacji Narodowej, ul. Słomińskiego i Podzamczu.
Na rok 2017 zaplanowano budowę kolejnych 55 km tras rowerowych, w tym kładki rowerowej pod odbudowanym mostem Łazienkowskim oraz drogi wzdłuż ul. Puławskiej (od granic miasta do ul. Domaniewskiej, a także ścieżek na al. Waszyngtona, Okopowej i Towarowej oraz wzdłuż al. Jana Pawła II.

Nowe przepisy

W lipcu 2015 r. weszły w życie nowe przepisy regulujące zasady ruchu rowerowego pod prąd. Wprowadzono także pojęcie śluzy rowerowej i sierżantów rowerowych, a także innych ułatwień dla ruchu rowerowego. W Raporcie rowerowym wyjaśniamy na czym polegaja te zmiany.

O nowych przepisach ułatwiających kształtowanie ruchu rowerowego można przeczytać również w zakładce Ruch rowerowy -> Nowe przepisy ruchu rowerowego <<KLIK>>