null

Odblaski ratują życie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
źródło: UM Warszawa
źródło: UM Warszawa

Po niedzielnej zmianie czasu dużo wcześniej zapada zmrok. Z uwagi na jesienną aurę chętniej zakładamy ubrania w ciemnych kolorach albo zasłaniamy się parasolami. Dlatego szczególnie o tej porze roku warto pomyśleć o odblasku, który niejednemu pieszemu uratował już życie.

Bezpieczeństwo pieszych w Warszawie sukcesywnie poprawia się między innymi dzięki budowie aktywnych przejść, doświetlaniu ulic i stosowaniu innych rozwiązań, które zmuszają kierowców do zmniejszenia prędkości. Jednak nadal dochodzi do zbyt wielu wypadków z udziałem pieszych, z których niechronieni uczestnicy ruchu rzadko wychodzą bez szwanku. W okresie jesienno-zimowym przyczyną takich zdarzeń często jest niezauważenie pieszego przez kierującego pojazdem.

Mimo, że zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym pieszy ma obowiązek nosić elementy odblaskowe poruszając się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, zachęcamy do ich zakładania zawsze, kiedy po zmroku wychodzimy na ulicę. Niewielki odblask przytwierdzony do ubrania, torebki, plecaka itp. jest dla kierowcy jasnym sygnałem, że zbliżamy się do przejścia. Mieszkańcom Warszawy będzie o tym przypominać kampania „DODAJ MIASTU (OD)BLASKU!”, która rusza z początkiem listopada.