null

Program edukacyjny "Po Warszawie pieszo i na kółkach"

Drukuj otwiera się w nowej karcie
okładka programu Po Warszawie pieszo i na kółkach
okładka programu Po Warszawie pieszo i na kółkach

We środę, 25/09/2019, zainaugurowany został program pilotażowy „Po Warszawie pieszo i na kółkach”, który przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych uczących się w zerówkach i klasach 1-3. Konferencja otwierająca ten program odbyła się w siedzibie Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Łazienkowskiej 7. Wzięli w niej udział nauczyciele zainteresowani tematyką zrównoważonego rozwoju transportu i ochrony środowiska.

Konferencję otworzyła p. Honorata Waszkiewicz, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury przedstawiając założenia programu. Następnie p. Michał Domaradzki, dyrektor Biura Polityki Mobilności i Transportu,  krótko omówił zagadnienia związane z funkcjonowaniem systemu komunikacji publicznej w Warszawie. Omówione zostały również sprawy związane z bieżącą realizacją programu. Kolejnym elementem inauguracji były warsztaty metodyczne, podczas których zaprezentowane zostały nauczycielom sposoby konstruowania modeli, gry i zabawy dydaktyczne, eksperymenty i doświadczenia uatrakcyjniające podejmowane w placówkach działania. Nauczyciele uczestniczący w programie otrzymali bogaty zestaw materiałów edukacyjnych.

Program „Po Warszawie pieszo i na kółkach” został opracowany z inicjatywy m.st. Warszawy (Biura Polityki Mobilności i Transportu) w Młodzieżowym Domu Kultury im. Władysława Broniewskiego. Podejmuje tematykę mobilności i zrównoważonego transportu w Warszawie i jest dedykowany dla uczniów zerówek i klas 1-3 oraz nauczycieli chętnych do nowych doświadczeń i poszukiwań, dla których ważne są podejmowane w programie zagadnienia. Planuje się również włączenie rodziców w praktyczne działania dzieci realizowane w szkole, ale mające kontynuację w domach rodzinnych. Informacje dotyczące udziału w programie można znaleźć na stronie: http://www.miasteczkoprzyrody.mdk.waw.pl/index.php/program-pieszo-i-na-kolkach

Cele programu:

 • Opracowanie materiałów edukacyjnych na temat zrównoważonej mobilności i przeprowadzenie pilotażowego programu w wybranych warszawskich szkołach podstawowych.
 • Przygotowanie metodyczne nauczycieli do realizacji programu poprzez działanie i praktyczne rozwiązywanie problemów oraz umożliwienie im nawiązania współpracy z instytucjami i jednostkami miejskimi realizującymi politykę transportową m.st. Warszawy.
 • Przeprowadzenie działań edukacyjnych w zerówkach i klasach 1-3 na temat zrównoważonej mobilności, w tym przekazanie informacji o możliwościach poruszania się po Warszawie w sposób przyjazny dla środowiska.
 • Zapoznanie dzieci z wzorcami do naśladowania oraz przykładami dobrych zachowań, dostosowanymi do wieku odbiorców, w tym savoir-vivre w komunikacji miejskiej, na przystankach, na chodniku i na ścieżce rowerowej, zwrócenie uwagi na osoby potrzebujące pomocy.
 • Zainteresowanie najmłodszych warszawiaków różnymi środkami transportu miejskiego oraz infrastrukturą służącą mobilności w przestrzeni publicznej.

Harmonogram pilotażu i I edycji:

 • Październik 2019 - warsztaty dla nauczycieli, deklarujących udział w programie z całą klasą (zaprezentowanie materiałów i pomocy dydaktycznych do realizacji programu przez uczniów, zapisy na wycieczki do miejsc związanych z warszawskim transportem, pomysły na aktywności i działania)
 • Październik – grudzień 2019 - realizacja programu w szkole na lekcjach, w świetlicy, podczas wycieczek do miejsc związanych z tematem
 • Styczeń 2020 - Finał pilotażu: turniej dla drużyn, prezentacja działań zrealizowanych w szkole, wręczenie dyplomów, zaświadczeń oraz upominków dla dzieci i dla nauczycieli.
 • Styczeń/luty 2020 - nabór do I edycji
 • Luty 2020 - warsztaty dla nauczycieli zgłoszonych do I edycji programu
 • Czerwiec 2020 - finał I edycji programu: gra terenowa, piknik rodzinny z zespołem „Fasolki”
Zobacz galerię (2 zdjęć)