null

Ruszyła kampania społeczna JEDNA KOPERTA = JEDEN SAMOCHÓD

Drukuj otwiera się w nowej karcie
źródło: SM m.st. Warszawy
źródło: SM m.st. Warszawy

Biuro Polityki Mobilności i Transportu włączyło się w kampanię społeczną JEDNA KOPERTA = JEDEN SAMOCHÓD, której pomysłodawcą jest Fundacja Kulawa Warszawa. Głównym celem akcji jest uświadomienie zasad poprawnego parkowania na miejscach dla osób z niepełnosprawnością.

Miejsca dla niepełnosprawnych są o połowę szersze od pozostałych. Są oznaczone niebieską kopertą. Mają kształt prostokąta lub równoległoboku, stosownie do położenia względem krawężnika. Namalowane na ziemi linie wskazują, w jaki sposób powinien być ustawiony samochód. Stanowiska te są większe, by umożliwić wsiadanie i wysiadanie kierowcy lub pasażerowi, poruszającym się na wózku.

Kampania JEDNA KOPERTA = JEDEN SAMOCHÓD przypomina, aby na miejscach dla osób z niepełnosprawnością parkować przewidzianą liczbę pojazdów, zgodnie z kształtem „koperty” oraz zachowywać odpowiednie odstępy po obu stronach samochodu.

Ustawiając samochód:

• w poprzek stanowiska (nierównolegle do wyznaczających je linii);
• zbyt blisko którejś z jego krawędzi lub innego pojazdu;
• na „drugiego” czy „trzeciego” (pojazdów jest więcej niż przewidzianych miejsc)

uniemożliwiasz osobie na wózku lub poruszającej się o kulach wejście i wyjście z samochodu.

To samo dotyczy pojazdów parkujących w sąsiedztwie miejsc dla osób z niepełnosprawnościami oraz najeżdżających na ograniczające je linie.

- Do naszej fundacji często zwracają się osoby na wózkach, którym ktoś zatarasował wejście do samochodu” – mówi pomysłodawczyni akcji, prezeska Fundacji Kulawa Warszawa Izabela Sopalska-Rybak. – Mają uprawnienia, stanęły prawidłowo, ale kiedy chcą wsiąść do samochodu, okazuje się to niemożliwe, ponieważ inny kierowca zastawił dojście. Sama też poruszam się na wózku, więc dobrze znam ten problem.

Kampania JEDNA KOPERTA = JEDEN SAMOCHÓD dotyka też problemu zajmowania miejsc dla osób z niepełnosprawnościami przez nieuprawnionych do tego kierowców.

Jest to wykroczenie w ruchu drogowym, zagrożone mandatem w wysokości 500 zł oraz 5 punktami karnymi. Dodatkowo, pozostawiony niezgodnie z prawem pojazd jest usuwany i przewożony na miejski parking depozytowy, na koszt właściciela. W przypadku posługiwania się bezprawnie kartą parkingową mandat wyniesie 800 zł.

- Bezpieczeństwo i komfort osób niepełnosprawnych to ważny element organizacji ruchu drogowego i transportu publicznego. Nie wystarczy jednak organizacja, jeśli zastosowane rozwiązania nie będą właściwie wykorzystywane. Dlatego z przyjemnością włączamy się w akcję „JEDNA KOPERTA = JEDEN SAMOCHÓD” – mówi  Dyrektor Biura Polityki Mobilności i Transportu Urzędu m.st. Warszawy Michał Domaradzki.

W ramach akcji JEDNA KOPERTA = JEDEN SAMOCHÓD strażnicy miejscy, kontrolerzy Zarządu Dróg Miejskich i wolontariusze rozprowadzą ponad 5000 specjalnie przygotowanych ulotek informacyjnych. Będą one wkładane za szyby zarówno niewłaściwie, jak i – w ramach profilaktyki – poprawnie zaparkowanych pojazdów. Otrzymają je też kierowcy odbierający uprawnienia do parkowania na kopertach w Warszawskim Centrum pomocy Rodzinie oraz kursanci Szkoły Nauki Jazdy Kosmos. Ulotkom będzie towarzyszyć kampania outdoorowa.

Zobacz galerię (5 zdjęć)