null

Warszawskie dni energii

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Autor: Urząd m.st. Warszawy

Warszawa zmienia się infrastrukturalnie. Powstają nowe osiedla mieszkaniowe i centra biurowe, które potrzebują energii, sprawnej komunikacji i … czystego powietrza. Próbę przybliżenia warszawiakom zagadnień dot. efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju podejmuje coroczna kampania edukacyjna pod hasłem „Warszawskie Dni Energii”.

Wydarzenie organizowane jest w ramach inicjatywy Komisji Europejskiej realizowanej jako Europejski Tydzień Zrównoważonej Energii (European Sustainable Energy Week). Początki WDE w Warszawie sięgają 2014 roku, kiedy to Biuro Infrastruktury we współpracy z Fundacją „Nasza Energia” zorganizowało na terenie SGGW pierwszą edycję pikniku plenerowego o nazwie „Warszawski Dzień Energii”. Celem przedsięwzięcia było ukazanie mieszkańcom stolicy nowych rozwiązań i kierunków związanych z rozwojem warszawskiej energetyki. W 2016 r. wydarzenie zostało przekształcone w projekt ciągły.

W ramach Warszawskich Dni Energii organizowana jest impreza plenerowa popularyzująca wiedzę o energetyce miejskiej i odnawialnych źródłach energii oraz o systemach energetycznym, gazowym i ciepłowniczym funkcjonujących na terenie Warszawy.

Wydarzenie w przystępny dla mieszkańców sposób ukazuje m.in. problemy dot. redukcji zużycia energii oraz zagrożenia klimatyczne związane z funkcjonowaniem i rozwojem nowoczesnej energetyki. Duży nacisk położony jest na prezentację najnowszych koncepcji technologicznych wspierających efektywność energetyczną i alternatywne źródła energii. Program wydarzenia obejmuje prezentacje najnowszych rozwiązań zrównoważonego rozwoju energetycznego (w tym m.in. instalacje promujące rozwiązania z zakresu energetyki odnawialnej) i infrastruktury miejskiej (np. technologie związane z dostarczaniem ciepła dla mieszkańców). Piknik promuje ideę smart cities – inteligentnych miast, w których upowszechniane są rozwiązania dot. zrównoważonej energii i niskoemisyjnego transportu publicznego.

Warszawiacy mogą wziąć udział w zabawach w „krainie eksperymentów naukowych” oraz konkursach i grach zwiększających świadomość ekologiczną. W czasie imprezy można także wybrać się na przejażdżkę samochodami elektrycznymi i hybrydowymi skonstruowanymi przez studentów reprezentujących koła naukowe Politechniki Warszawskiej oraz rowerami i skuterami elektrycznymi.

Nie mniej ważną częścią Warszawskich Dni Energii są konferencje i seminaria poświęcone aktualnym zagadnieniom z zakresu energetyki, rozwoju elektromobilności,  tj. m.in. pojazdów elektrycznych i infrastruktury energetycznej do ich ładowania, carsharingu czy kupna i sprzedaży energii elektrycznej w Warszawie.    

Więcej informacji o WDE: http://wde.warszawa.pl/