Przestrzeń miejska powinna być wygodna i dostępna dla wszystkich, dlatego usuwamy kolejne bariery architektoniczne utrudniające poruszanie się po mieście. Jeszcze w tym roku nowe lokalizacje staną się dostępne dla osób z ograniczoną mobilnością.

Przykładowe prace wykonywane w ramach projektu likwidacji barier to m.in. obniżanie krawężników, montaż żółtych pasów ostrzegawczych informujących o zbliżaniu się do krawędzi chodnika czy wymiana zniszczonych płyt chodnikowych. Są to niewielkie poprawki, ale zdecydowanie ułatwiają poruszanie się po stołecznych ulicach wszystkim z ograniczoną mobilnością, w tym osobom starszym, rodzicom z wózkami dziecięcymi, osobom z niepełnosprawnościami. Takie działania zostały podjęte również w tym roku w wielu lokalizacjach zarówno przez dzielnice Warszawy, jak i przez Zarząd Dróg Miejskich.


Dzielnice usuwają bariery


Pomysł usuwania barier architektonicznych ze stołecznych ulic powstał we współpracy twórców Warszawskiej Mapy Barier i stołecznego Biura Infrastruktury z zarządcami dróg. Takie działania trwają od 2014 roku, a na poprawę dostępności wydano ponad 8 mln złotych. Inicjatywa ta pozwoliła zmienić na lepsze przeszło 1000 miejsc w całej Warszawie. W tym roku na poprawę funkcjonalności ulic Biuro Infrastruktury przeznaczyło dla dzielnic około 1 mln zł, co pozwoli zlikwidować kolejne 33 bariery. 


Jak co roku, dzielnice zgłaszały propozycje miejsc do wyremontowania i otrzymały środki na wybrane i zweryfikowane przez pracowników Biura Infrastruktury lokalizacje. Wyjątkiem był jedynie rok początku pandemii – 2020 r., kiedy program został czasowo zawieszony. W tym roku jednak znów przystąpiliśmy do realizacji planu. W tej edycji udział wzięło 7 dzielnic: Bemowo, Mokotów, Ochota, Wawer, Wesoła, Wilanów i Żoliborz. 


W kilku dzielnicach prace zmierzają już do końca. Są to m.in.: montaż ostrzegawczych płyt z wypustkami, obniżenie krawężników i przebudowa chodników. Takie remonty zostały wykonane na Mokotowie, na ul. Grażyny, ul. Bobrowieckiej, ul. Podchorążych oraz na skrzyżowaniu ul. Smyczkowej i Szturmowej. Kończy się remont przeprowadzany na ul. Bielawskiej. Na ul. Bystrzyckiej w Wawrze dzielnica przeprowadziła kompleksowe dostosowanie ciągu pieszego. Prace sprawnie przebiegły również na Ochocie, gdzie zakończono już wszystkie przebudowy. Objęły one swym zasięgiem m.in. ulice: Sierpińskiego, Pruszkowską, Korotyńskiego, Mołdawską, Urbanistów czy Sanocką.


W Wesołej dzielnica ukończyła już remont chodnika na ul. Orlej, ostatnie prace porządkowe są wykonywane po zakończonym remoncie chodnika na ul. Aptecznej. Chodniki te wymagały remontu już od dłuższego czasu. Stare płyty były popękane i zapadnięte, „klawiszowały”, liczne ubytki były pokryte betonowymi łatami, które powodowały dodatkowe nierówności, a w efekcie utrudniały np. przejazd wózkiem. Wszystko to sprawiało, że poruszanie się po takim chodniku nie było dla mieszkańców komfortowe. Po zmianach nawierzchnia jest równa, pojawiły się nowe estetyczne płyty chodnikowe o wymiarach 50x50 cm, a przy przejściach dla pieszych w pobliżu skrzyżowań zamontowano żółte płyty z wypustkami ostrzegające osoby niedowidzące o zbliżaniu się do krawędzi jezdni. Na całość inwestycji trzeba było przeznaczyć ponad 240 000 zł.


Miejsca wyremontowane przez ZDM


Zarząd Dróg Miejskich również systematycznie wdraża zmiany mające na celu poprawę dostępności infrastruktury. W tym roku drogowcy kładą duży nacisk na zgłoszenia mieszkańców, przesyłane m.in. za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19 115. Prace zostały przeprowadzone w dzielnicach, z których otrzymano wiele zgłoszeń, tj. na Mokotowie oraz w Ursusie. 


Na Mokotowie we wszystkich 21 lokalizacjach prace zakończyły się na początku września. Bariery architektoniczne ZDM usunął m.in. w kilku lokalizacjach na al. Wilanowskiej, na skrzyżowaniach ulic Dąbrowskiego i Kraushara oraz al. Niepodległości i Rakowieckiej, a także na wschodnim wlocie ul. Ligockiej do al. Niepodległości. Miały na celu szczególnie ułatwienie przejścia osobom z niepełnosprawnościami. 


Kolejnych 20 barier usunięto w Ursusie. Remont chodnika miał miejsce przy ul. Warszawskiej, Sosnkowskiego, natomiast na ul. Dzieci Warszawy przy ul. Szancera na przejściu wybudowany został azyl dla pieszych. Dzięki tego typu inicjatywom warszawskie ulice cały czas zmieniają się na lepsze i są bardziej przyjazne dla wszystkich użytkowników. 

bariery na ul. Orlej
Zobacz galerię (3 zdjęć)
bariery na Mokotowie
bariery na ul. Aptecznej